Instalowanie fotowoltaiki jest w naszym kraju bardzo popularne od co najmniej dwóch do trzech lat. Instalacje typowo konsumenckie to nie jedyna forma tego typu instalacji. Wiele osób decyduje się na inwestycje w farmy fotowoltaiczne, które są ukierunkowane na sprzedaż energii elektrycznej. 

Jak zabrać się do procesu realizacji inwestycji w farmę fotowoltaiczną?

Na samym początku warto podkreślić, że jeżeli chcemy zbudować i czerpać zyski z własnej instalacji fotowoltaicznej, to musimy dobrze zgłębić to, w jaki sposób się to robi, zarówno od strony praktycznej, jak i od strony proceduralnej. Raczej odradza się projektowanie farm fotowoltaicznych samodzielnie. Najlepiej jest skorzystać z profesjonalnego biura, które realizuje projekty farm fotowoltaicznych. Istnieją również firmy, które pomagają w załatwianiu wszelkich formalności, których jest naprawdę sporo. Dotyczy to również między innymi tego, jak zdobyć finansowanie farm fotowoltaicznych. Ostatecznie są również firmy, które oferują jednakowo pomoc lub wręcz wręczenie nas w dokonaniu wielu procedur i formalności. Istnieją też takie, dla których kompleksowa budowa farm fotowoltaicznych to podstawa działalności.

Czy inwestowanie w fotowoltaikę jest ryzykowne?

Każda inwestycja wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. W przypadku budowania farm fotowoltaicznych nie jest inaczej. Przede wszystkim największe ryzyko jest takie, że nawet jeżeli będziemy już mieli odpowiednią działkę, to nawet jeżeli będziemy mieć odpowiednie zgody, na przykład zgodę środowiskową czy decyzję o warunkach zabudowy takiej działki, to może się okazać, że pomimo spełnienia powyższych warunków, dystrybutor energii elektrycznej nie podpisze z nami umowy na dostarczanie energii. Nie wiąże się to wprost ze złą wolą takiego dystrybutora, tylko na przykład może się okazać, że na terenie, na którym chcemy zbudować farmę fotowoltaiczną, nie ma dobrych warunków przyłączeniowych do tego typu inwestycji. Jest to powodem tego, że powinniśmy wcześniej zrobić audyt takiej działki pod wieloma względami.

Audyt działki przeznaczonej pod farmę fotowoltaiczną

Audyt działki, która jest przeznaczona pod farmą fotowoltaiczną, może być zlecona również w firmie, która będzie nam załatwiać formalności, czy będzie chciała nam wybudować farmę. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy działka nie leży na żyznym gruncie, ponieważ najprawdopodobniej nie dostaniemy zgody na budowę farmy na takim terenie. Może się okazać, że na przykład działka leży na obszarze chronionym na przykład Natura 2000. Ostatecznie trzeba sprawdzić jeszcze warunki przyłączeniowe.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat budowy farm fotowoltaicznych, koniecznie zajrzyj na: https://lighthief.com/budujemy-farmy-fotowoltaiczne/

About admin

administrator