Co wpływa i jakie są koszty wynajęcia magazynu?

Dzisiejsze czasy są niezwykle niepewne, wiele kryzysów na świecie, zaburzone łańcuchy dostaw. Trudno przygotować się idealnie do zabezpieczenia stanów magazynowych i zapewnić płynność dostaw. Obawa o realizację założonych zamówień u producentów może negatywnie odbywać się na odbiorcach naszych towarów, a to z kolei prowadzić do problemów w sferze płynności finansowej. Posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia w postaci właściwej rezerwy towarów jest kluczem do sukcesu, towar musimy również gdzieś magazynować, alternatywą budowy własnej powierzchni magazynowej są magazyny na wynajem.

Co wpływa na ceny magazynowania?

Magazyn możemy wynająć z profesjonalną obsługą lub sam budynek, niezależnie od tego którą opcję wybierzemy to cena i tak uzależniona jest od wielu różnych czynników takich jak:

  • Położenie geograficzne. Jest to jeden z najważniejszych czynników determinujących ostateczną cenę wynajmu. Wiadomym jest, że cena rośnie im bardziej liczne miasto znajduje się blisko lub w pobliżu znajduje się główna bardzo ruchliwa i dobrze skomunikowana droga.
  • Wielkość magazynu. Cena jest często podawana jako cena netto za metr, im większa powierzchnię chcemy wynająć tym cena jednostkowa będzie niższa.
  • Materiał z którego postawiony jest magazyn, a także wyposażenie jakie oferuje i w jaki sposób jest ogrzewany,
  • Okresy godzinowe w jakich mamy prawo korzystać z magazyn. Zdarzają się magazyny do wynajęcia, które otwarte są np. całą dobę.
  • Zabezpieczenia i systemy monitoringu jakie posiada magazyn. Im lepiej zabezpieczony magazyn, wyposażony w konkretne systemy alarmowe, dodatkowe czujniki przeciwpożarowe tym wyższa cena miesięcznego wynajmu.
  • Długość kontraktu. Im dłuższy czas współpracy tym finalne koszty magazynowania są niższe.

Wpływ lokalizacji na koszt powierzchni magazynowej

Ogólna zasada jest następująca: im bliżej dużego miasta tym koszty magazynowania proporcjonalnie rosną. W Polsce znajduje się parę naprawdę świetnych lokalizacji, z których chętnie korzystają krajowe i globalne przedsiębiorstwa. Do takich miejsc należą Kraków i okolice, Trójmiasto, Wrocław i Łódź. Wszystkie te lokalizację łączy kilka wspólnych cech, są bardzo dobrze skomunikowane i posiadają potencjał w zasobach ludzkich. To z kolei sprawia, że w tych atrakcyjnych lokalizacjach wynajem magazynu jest stosunkowo drogi. Cena jest też uzależniona od jakości magazynu. Jeżeli w planach jest wynajęcie powierzchni od dewelopera, który posiada magazyn w centrum logistycznym ze świetną infrastrukturą, to wiadomym jest, że cena za metr kwadratowy będzie adekwatna do standardów.

Podsumowując, ceny za wynajem magazynu podawane są często za jeden metr kwadratowy, a różnice pomiędzy jednym metrem mogą sięgać kilkuset procent. Ich miesięczny koszty uzależniony jest od klasy samego magazynu jak i lokalizacji.

About admin

administrator