Problemy z zasypianiem to powszechne doświadczenie. Badania wskazują, że prawie jedna trzecia dorosłych cierpi na przewlekłą bezsenność, czyli zaburzenie snu charakteryzujące się uporczywymi trudnościami z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Jednak dla tych z nas, którzy nie cierpią na bezsenność, przewracanie się w łóżku po stresującym dniu może być znajomym doświadczeniem. Stres i niepokój są często przyczyną problemów ze snem. W okresach napięcia organizm uruchamia swoją naturalną reakcję na stres , rozpoczynając od kaskady hormonów, które zwiększają naszą czujność i wywołują dodatkowe zmiany fizjologiczne. Nasz oddech staje się szybszy i płytszy, wzrasta tętno i ciśnienie krwi, a trawienie ulega spowolnieniu. Kiedy reakcja organizmu na stres jest aktywna, zapadnięcie w sen i utrzymanie go może być niezwykle trudne. Na szczęście badania wykazały, że istnieje sposób na wyłączenie reakcji na stres. Uruchamiając inny naturalny proces, zwany reakcją relaksacyjną, możemy uspokoić umysł, zrelaksować ciało i pomóc sobie w naturalny sposób zasnąć.
Czy powinno się ćwiczyć przed snem?
Trening przed snem nie musi być zły, o ile jest wykonywany prawidłowo. Oznacza to, że nie należy ćwiczyć zbyt intensywnie, po treningu należy zjeść małą przekąskę, a przed snem wziąć prysznic. Czy ćwiczenia przed snem mają wpływ na mój sen? Niektórzy ludzie mają problemy z zasypianiem po ćwiczeniach. Dzieje się tak dlatego, że adrenalina w organizmie płynie, a tętno jest podwyższone. Mózg jest bardzo aktywny po treningu, a temperatura ciała jest podwyższona, co może utrudniać zasypianie. Jeśli jesteś jedną z tych osób, po prostu upewnij się, że ćwiczenia skończyły się dwie godziny przed snem. Dla niektórych jednak ćwiczenia przed snem mogą nie mieć żadnego wpływu na sen, a nawet mogą mu pomóc. Nie da się określić, do której kategorii należysz, dopóki nie spróbujesz, więc tydzień późnego treningu może pomóc Ci uzyskać odpowiedzi na pytanie, jak Twoje ciało zareaguje na późny harmonogram ćwiczeń. Temperatura ciała osiąga najwyższy poziom po południu, dlatego jest to najlepszy czas na najcięższe treningi, takie jak intensywne ćwiczenia cardio. Twój organizm zyska na kondycji, a Twoja wydajność będzie lepsza. Wieczorem, między godziną 5 a 7, Twój organizm jest gotowy na trening oporowy, który wspomoże regenerację. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie organizm najskuteczniej wykorzystuje białka do naprawy ciała.
Joga- idealne ćwiczenia na dobry sen
Fizyczna praktyka jogi łączy w sobie dyscyplinę ciała i umysłu. Uwalniając się od stresu dnia, spalając ostatnie pokłady energii i koncentrując się na oddechu, nie tylko szybciej zasypiasz, ale możesz zauważyć, że Twój sen jest bardziej spokojny. Bardzo częstą przyczyną zaburzeń snu jest stres. Stres uniemożliwia odprężenie ciała i umysłu, co sprawia, że tysiące ludzi nie śpi w nocy. I tu właśnie joga może odmienić ten stan rzeczy. Łagodna, regenerująca praktyka jogi może pomóc w uspokojeniu umysłu i uwolnieniu napięcia fizycznego. Ten rodzaj praktyki jogi aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, czyli system „odpoczynku i trawienia”, który pomaga przeciwdziałać stresowi fizycznemu i psychicznemu.