Jak nauczyć się dobrze organizować swój czas?

Większość z nas rozumie wartość planowania i przygotowania. Mecz sportowy bez planu gry oznacza grzebanie na boisku. Wielkie wydarzenie bez wszystkich szczegółów prowadzi do chaosu. Pomimo tej wiedzy często nie ustalamy priorytetów planowania tam, gdzie ma to największe znaczenie: w naszym codziennym życiu. Rozpoczęcie rano bez jasnego planu naraża nas na porażkę.

Jak zacząć planować swój czas?

Ustalamy cele w kolejności pór roku i lat, ale to co robimy każdego dnia — nawyki, które przyjmujemy, zadania, które wykonujemy i rzeczy, które traktujemy priorytetowo — to z biegiem czasu przekłada się na sukces lub porażkę. Kilka bezcelowych dni każdego miesiąca może nam pomóc zresetować i znaleźć równowagę. Ale kiedy nasze dni bez intencji przekraczają nasze dni celowo, tracimy nasze cele i zastanawiamy się, gdzie upłynął cały czas. Najlepszą obroną przed gorączkowymi, ale bezproduktywnymi dniami jest dobre wykroczenie w postaci codziennego rytuału planowania. Z tego artykułu dowiesz się, jak zaplanować swoje dni, aby osiągnąć spokojniejszą, bardziej skoncentrowaną produktywność , która przybliży Cię do Twoich celów. Chociaż planowanie dnia powinno zająć tylko 10-15 minut, strategie leżące u podstaw sensownego przygotowania dnia z intencją są warte pełnego zbadania.

Stwórz listę zadań oraz kalendarz

To brzmi jak bardzo oczywista i stara wskazówka. Może to jest. Ale stare, dobre listy rzeczy do zrobienia rzeczywiście działają . Pomyśl o tym dzień wcześniej lub z samego rana: co chcesz dzisiaj robić? Czy jest coś, z czym odkładałeś się od lat, z czym powinieneś w końcu skończyć? Co ma pierwszeństwo? Ważne jest, abyś nie przeładowywał całkowicie swojej listy . Staraj się rozsądnie oceniać, co możesz osiągnąć w ciągu jednego dnia. Jeśli za każdym razem weźmiesz za dużo, pod koniec dnia będziesz całkowicie niezadowolony, nawet jeśli faktycznie osiągnąłeś całkiem sporo. Pomocna może być lista rzeczy do zrobienia na godziny lub podział na poranek i popołudnie , dzięki czemu wiesz, kiedy chcesz coś zrobić i lepiej oszacować czas.

Techniki efektywnego spędzania czasu

Wykorzystaj pierwsze 30 minut dnia, aby stworzyć codzienną listę rzeczy do zrobienia, która będzie pasować do Twojego tygodniowego planu celów. Ustal priorytety zadań na ten dzień, ustalając test porównawczy wydajności. Na przykład, jeśli masz 20 zadań na dany dzień, ile z nich naprawdę musisz wykonać tego samego dnia? Chociaż nieprzewidziane zdarzenia zawsze mogą wystąpić w ciągu dnia pracy, będziesz znacznie bardziej produktywny, jeśli przyzwyczaisz się do wykonywania rutynowych czynności przez większość czasu. W przypadku większości ludzi tworzenie i trzymanie się rutyny pozwala im lepiej zarządzać swoim czasem i wykonywać zaplanowane zadania na dany dzień. Zadanie takie jak czytanie i odpowiadanie na e-maile może zająć nam cały dzień, jeśli nie ustalimy na to limitu czasowego. Z tego powodu wskazane jest ustawienie np. 15-minutowych bloków co trzy godziny, aby sprawdzić skrzynkę odbiorczą. Ważne jest również, aby oznaczyć początek i koniec spotkań, aby nie przeciągały się i nie marnowały dnia na nic innego. Tę strategię ograniczania czasu można zastosować do różnych zadań, dzięki czemu unikniemy poczucia, że coś konkretnego zawsze pochłania większość dnia pracy. Generalnie mało jest osób, które robią kilka rzeczy dobrze na raz , bo umysł błądzi i trudno jest ponownie skoncentrować się na naszych zadaniach. O wiele bardziej efektywne jest zakończenie jednego zadania przed przejściem do następnego. Jeśli masz do czynienia z wieloma różnymi zadaniami, spróbuj je pogrupować i wykonać podobne w jednym rzędzie

About admin

administrator