Jak stworzyć kącik relaksu w swoim domu?

Świat gna do przodu, a my razem z nim. Przybywa nam obowiązków, zadań, spraw do załatwienia, ale czasu na odpoczynek już niekoniecznie. A regeneracja jest ogromnie ważna! Umęczony organizm nie da rady długo zmagać się z wyzwaniami, jakie stawia przed nim współczesne życie. Będzie odpowiadać bólami, infekcjami, obniżeniem nastroju czy wręcz drażliwością. A nie chcemy tych rzeczy w naszej codzienności. Musimy o siebie zadbać. A wielkim sprzymierzeńcem będzie tu niewielka przestrzeń w naszym domu, w której stworzymy kącik relaksu. Oto kilka porad, jak to zrobić.

W jakim stylu urządzić strefę relaksu w domu?

Najbardziej znanymi przedstawicielami spokojnego, powolnego życia są Skandynawowie. Zmagają się z długą zimą i nocą polarną, wypracowali więc skuteczny system odpoczywania. Na co dzień muszą sprostać trudnym warunkom klimatycznym, a zmęczone ciało to obniżona odporność. Z pewnością nie mogą, i nie chcą, pozwalać sobie na ciągłe przeziębienia. Dlatego to tam właśnie narodziło się hygge, czyli sposób na efektywny odpoczynek i regenerację sił. Jednymi z najważniejszych elementów hygge są wybór odpowiedniego miejsca w domu oraz zaaranżowanie go we właściwy sposób. Na co należy więc zwrócić uwagę?

Zadbaj o każdy szczegół i dodatek

Dodatki robią robotę, każdy to wie. Nadają pomieszczeniom wybrany klimat i atmosferę. Jakie dodatki będą charakterystyczne dla wystroju w stylu hygge? Naturalne, miękkie, otulające… Dobrze jest zaopatrzyć się w wygodne miejsce do siedzenia lub leżenia. Musi to być mebel, w którym ciało będzie mogło swobodnie odpoczywać. Nic nie powinno ugniatać czy uwierać. Następnie – poduszki i koce. Mięciutkie, cieplutkie, takie, które aż będą się prosić, by się w nie wtulić. Ważne też jest światło, powinno być przygaszone i delikatne, najlepiej w odcieniu ciepłej bieli. Doskonale sprawdzą się także świece, najlepiej kilka sztuk. Ważnym aspektem jest także aromaterapia, warto więc, aby świece miały przyjemny, kojący zapach. Można też zaopatrzyć się w kominek oraz olejek eteryczny o zapachy lawendy czy rumianku. Te aromaty działają niezwykle kojąco. Dobrym rozwiązaniem będzie też muzyka, najlepiej spokojna, puszczona w tle. Można skorzystać z gotowych playlist zawierających odpowiednio dobrane utwory. A może dźwięki natury – szum morza, odgłosy lasu albo padający deszcz? Ciekawą alternatywą jest także ASMR. Trzeba wypróbować różne opcje i zobaczyć, co najlepiej będzie na nas działać.

Wybierz odpowiednie miejsce do relaksu w swoim domu

Jeśli mieszkamy sami, to wybór miejsca nie będzie stanowił większego problemu. Inaczej jest w sytuacji, gdy wśród domowników mamy pełne energii dzieci. Wtedy na znalezienie odpowiedniego miejsca dobrze jest poświęcić nieco czasu. Powinno ono być oddzielone od dźwięków codziennego życia w naszym domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to lepiej postawić na wygłuszające słuchawki. W takim miejscu powinniśmy mieć możliwość ukrycia się przed światem, więc jeśli nie w osobnym pokoju to może za zasłoną lub parawanem. I dobrze jest uprzedzić rodzinę, że teraz mamy godzinę dla siebie. A może niech każdy domownik dostanie możliwość spędzenia odrobiny czasu w takiej oazie spokoju?

About admin

administrator